גני הילדים

18/4/19

משמעותה של חצר הגרוטאות

השם גרוטאה מעלה בדמיונם של רבים, תמונה של חפץ חלוד, שבור ומכוער שמקומו היחיד בפח ובמושג "חצר גרוטאות", יש הרואים מגרש מוזנח, בו זרוקים חפצים שבורים ומרופטים שאיש אינו רוצה.
אלא שאנחנו, בפעוטון קציר, מתייחסים לגרוטאות כאוסף של פריטים וחפצים, מעולם המבוגרים, שאינם נחוצים  עוד בשימושם המקורי, חפצים או חלקי חפצים, שלמים, ברורים, חפים מכל חלודה או סכנה אחרת.
את החפצים אנחנו ממיינים, חלקם נכנסים לתיבות פעילות בתוך הפעוטון וחלקם יוצאים לחצרות הגרוטאות שלנו.
הגרוטאות שהן אוצר עבור הילדים, הן אוסף עשיר מאוד של חפצים, שונים זה מזה בחומר, בצורה, בגודל, בצליל, במשקל, בצבע ובמרקם.
בחצר, הגרוטאות הגדולות יכולות לשמש כבסיסים לטיפוס ולכניסה פנימה  ובגיל הגן הן משמשות את הילדים גם לבניית מבנים שונים למשחק. החפצים הקטנים יותר, חלקם מוכרים לילדים משימושם היומיומי  ויש גם פריטים בלתי מוגדרים וחומרי התנסות.
דוגמאות לחפצים ופריטים מעניינים- צמיגים בינוניים וקטנים, ארגזי עץ, כונניות ושידות, משטחים שונים כמו  דשא סינטטי או מפה מעניינת, טלפון, סיר, שפורפרות, כפפות, כובע, קסדה, מכשיר להכנת קפה, יומן שנתי, צרור מפתחות, מדפסת, מקלדת, משקפי שמש, גלגלי שיניים, צינורות שונים, נייר גרוס, אריזה ריקה של שוקולד, שקית ריקה של קפה שחור ועוד ועוד….
החפצים והפריטים ממוינים, מאורגנים ומסודרים בחצרות, בהתאמה לשלב ההתפתחותי של הילדים, בהתאם ליכולות ולצרכים שלהם. חצר גרוטאות לתינוקות תהיה שונה מאוד בגודל ובגובה, בתכולה ובעיצוב מחצר הגרוטאות המיועדת לבני שנתיים שלוש.
מה מאפשרת חצר גרוטאות טובה לילדים? לשם מה לטרוח, לאסוף, למיין, לסדר ולעצב חצר גרוטאות?
חצר גרוטאות טובה מזמנת לילדים המון הזדמנויות ללמידה על עצמם ועל העולם !
זהו מרחב שמאפשר להם להתנסות, לחקור, להפעיל את כל הגוף או רק את כפות הידיים, להסתגל לשינויים שמתחוללים בחצר במהלך הימים ולהתמודד עם בעיות.
החצר שונה מאוד מהמרחב הפנימי, המסודר, הקבוע והמגביל. בתוך הפעוטון או הגנון, אנחנו מגבילים את תנועת הילדים ולא מאפשרים להם לרוץ, לטפס על הרהיטים או לשבור דברים.
לעומת זאת בחצר הגרוטאות הם יכולים לנוע בחופשיות, לרוץ, לטפס, לסחוב ולהזיז חפצים ממקום למקום, לפרק ולהרכיב, ללכלך, לפזר ואפילו לשבור. הפעילות בחצר הגרוטאות מאפשרת להם ביטוי חופשי הגורם להנאה ולסיפוק רב מעצם העובדה שהם אלו שחוללו עכשיו המון שינויים בעולם.
  
אחרי פעילות מהנה ומספקת בחצר, יש לילדים את היכולת להיענות לדרישות המחנכים, לשבת לשמוע סיפור, לצייר בגירים או לאכול בעודם יושבים על כיסא ליד השולחן. כאן הם נדרשים לאיפוק, לסדר ולניקיון (על פי השלב ההתפתחותי), לחכות לתורם, להשאיר את האוכל על השולחן, בצלחת ועוד.
חצר גרוטאות טובה היא סביבה עשירה המאפשרת לכל מערכות החושים של הילדים, לעבוד בו זמנית – ראיה, שמיעה, ריח, מגע, שיווי משקל ומערכת התנועה. רק בבית התינוקות, גם חוש הטעם משתתף בחקירה.  
תהליך הלמידה של הילדים, מאי ידיעה לידיעה, נעשה בשיתוף פעולה מלא של כל החושים והשכל.
החושים שלנו הם האמצעי דרכו אנחנו חווים את העולם!  הקליטה החושית מתחילה תהליך בו הילדים מפיקים מידע על העולם ומאחסנים  מידע וייצוגים בזיכרון.
המידע המאוחסן במוח נשלף בקלות כאשר הם נמצאים בתנאים דומים או זהים, מקבל חיזוק והרחבה ומאוחסן שוב במתכונתו המורחבת.
חצר גרוטאות טובה ומושקעת מהווה מרחב חינוכי משמעותי, שונה בתכלית מאזור הפעילות המטופח והמסודר בתוך הבית.
היא מאפשרת לילדים לפגוש ולחקור את העושר והמורכבות של העולם, ויחד עם זאת לצרף צרופים  וליצור וריאציות חדשות משלהם, להמציא מיון ספונטני וייחודי ולהוות בסיס נפלא להתפתחות היצירתיות..
גם המשחק מתפתח בחצר הגרוטאות – הילד לומד את העולם תוך כדי משחק וחצר טובה ומושקעת תומכת ביכולות המשחק שלהם כשאנחנו מתייחסים גם להתנסות המדעית כמשחק.
הסביבה כיום הפכה ללא ידידותית ומסוכנת לילדים. הם לא יכולים לרוץ ולהתרוצץ בכל מקום, הכול מגודר ומוגבל וצריך וחשוב לשמור עליהם. הם בהרחקה ממגע ישיר עם העושר שיש לעולם להציע.
אך הילדים, כל הילדים,  סקרנים  וחשוב שנאפשר להם לחקור כמה שיותר מהסביבה, במקום בטוח.
בחצר הגרוטאות אנחנו כמעט ולא מוגבלים ולכן חשוב שהיא תכיל
שפע מגוון מהעולם האמיתי של המבוגרים, בממדים אמיתיים!
ענת לביא, מנהלת הפעוטון

  

מכתבה של ענת לביא מנהלת המעון לשבוע הראשון של שנת הלימודים  : על ההסתגלות ועוד

לקריאה לחצו כאן

 

תחילת שנה פעוטון קציר

מכתב מענת לביא 1מכתב מענת לביא 2  קציר פרסום נותרו מקומות

10.8.16

הורים יקרים,

קשה להאמין באיזו מהירות טס לו הזמן ופתאום הסתיימה לה השנה!

השנה הזו הייתה עבורי מרגשת, מהנה מאוד ומספקת!  שנה בה התבוננתי, למדתי ועשיתי מאמצים להבין את "פעוטון קציר", את המורכבות, את החוזקות ואת הצרכים. זו היתה עבורי שנה של עשייה רבה, רצופה אתגרים ושיתוף פעולה מול הרבה גורמים.

התחלנו את השנה עם בחירת שמות – תות, שקד וזית. עכשיו, לקראת סופה, קיבלנו החלטה לוותר על המילה "כיתה" ולקרוא למרחבים בשמם – בית תינוקות, פעוטון וגנון.

בעזרת הועד המקומי וחטיבת הגיל הרך במועצה, ערכנו השתלמות מדהימה בנושא התפתחות ותנועה. להשתלמות הצטרפו צוותי הגיל הרך ממצפה אילן ומי עמי ואנחנו אירחנו אותם כאן, אצלנו.
כמו כן אפשר לנו הוועד להשתתף בהשתלמות בנושא ה"הקול ההורי" ובכנס ארצי בנושא "חצר הגרוטאות".

לאורך השנה הכנסנו שינויים בתפריט: ממרחים תוצרת בית, יום בשבוע ללא בשר, כדורי "מוסקוביץ'" עם טחינה וסילאן, גלידה מפירות ומשקה קוקוס. בחנוכה אפינו לביבות וטיגנו סופגניות וביום העצמאות הכנו פלאפל. אפינו בעצמנו מאפים וממתקים למשלוחי המנות בפורים ובכל יום שישי חלות יפיפיות טעימות טעימות.

כשנרגעו הימים של המתח הביטחוני, יצאנו לטייל, חקרנו את הסביבה, נזהרנו בכבישים, פגשנו אנשים, הרחנו פרחים, עקבנו אחרי נמלים, נבהלנו קצת מנביחות הכלבים והתרגשנו כשסוף סוף הצלחנו לראות את התרנגולים.

בחצרות, הילדים פעלו ועבדו בעיקר בגרוטאות, נהנו מאוד בארגזי החול, אהבו לטפס ולהחליק  ולעיתים, כן,  גם בכו מתוך כאב, כעס או תסכול.

סוף שנה וזו הזדמנות נפלאה לומר תודה!
תודה למפעילים והמנהלים שלנו – מתנ"ס בנימינה גבעת עדה, למיכל, לאורית ולקרן המזכירה שעושות כמיטב יכולתן ומאפשרות את פעילותו התקינה של הפעוטון, מקשיבות לרעיונותיי ועוזרות לי להוציא אותם לפועל.
תודה רבה לחיותה מהמועצה על החזון והמחשבה המערכתית, יישובית ומועצתית ועל הקשר המקצועי שהיא מטפחת בין מנהלות הגיל הרך במועצה.
תודה לוועד המקומי קציר, לרז ולחן על הושטת עזרה ברגעי חירום, על המחסן שנעמד בחצר וכל כך, כל כך עוזר. תודה על הווילונות החדשים שנתלו בחדרים, תודה רבה על אוזן קשבת והאפשרות להתייעץ במגוון רחב של נושאים והמון תודה על המתנה הנפלאה, יום של כיף והנאה בספא קיסר לכל צוות הפעוטון.

תודה לכם הורים יקרים!
תודה על שיתוף הפעולה לאורך כל השנה. על חיוך ומילה טובה, על הארה והערה בדרך שמאפשרת הקשבה. תודה על הפינוקים בחגים ובימים מיוחדים ותודה מיוחדת לכל מי שנענה לבקשה, הושיט יד ועזר במשימות שונות, קטנות וגדולות!

ותודה אחרונה, הכי חשובה, לצוות המחנכות, לנשים המיוחדות שעושות את המלאכה המשמעותית ביותר בפעוטון ובלעדיהן פשוט אי אפשר!
תודה גדולה על העבודה המסורה, על רגישות רבה, על הכלה ודאגה לכל פרט ופרט. תודה על התמיכה בילדים, בכם ההורים וכן, גם בי. תודה על החום והביטחון ומעל הכול על האהבה הגדולה שלהן לילדים היקרים!!!

חופשה מהנה לכולם!!!

לילדים העולים לגנים, בהצלחה והסתגלות קלה ולכל האחרים, ניפגש בעוד זמן קצר…

שלכם באהבה
ענת
מנהלת פעוטון קציר

מכתב פעוטון

 

מוזמנים לצפות בסרטון סוף השנה של גנון זית לצפיה לחצו כאן

 

Print Friendly